Jak przygotować mięsne potrawy?

Podstawowym składnikiem niemieckiej kuchni jest mięso. Spożywa się je pod różną postacią jako smakowite kiełbaski, w tym frankfurterki znane na całym świecie, dorodne wędliny, pieczenie oraz inne dania. Mięso może być tak wołowe jak i drobiowe, ale zdecydowanie największą popularnością i uznaniem wśród narodu niemieckiego cieszy się wieprzowina. Posiada ona odpowiednie walory smakowe i używana jest często w postaci mielonej do przyrządzania sznycli.

Najbardziej tradycyjną mięsną potrawą jest Schweinebraten czyli pieczeń z sosem. Przygotowuje się ją poprzez 24-godzinne marynowanie mięsa w zalewie zawierającej cebulę, marchew, zioła i przyprawy. To w tym tkwi sekret jej smaku. Podawana jest najczęściej z ziemniakami i sałatą z czerwonej kapusty. Często dania mięsne w Niemczech spożywa się z dodatkiem chleba żytniego lub też z kajzerką. To bardzo typowy sposób podawania mięsnych specjałów a zarazem smaczny i szybki. Jeśli chodzi o dania obiadowe to przeważają raczej ziemniaki z dodatkiem warzyw.

Skoro wieprzowina to stały składnik typowo niemieckich dań, warto przyjrzeć się jej zastosowaniu. Trzeba przyznać, że sposobów na przeróżne dania mięsne i fantazji w ich przygotowaniu nie Niemcom brakuje. Jedną z wielu nietuzinkowych potraw jest jednogarnkowy Eintopf, szybki i smaczny. To danie obfite i zarazem pożywne. Nieco przypomina gulasz lub też potrawkę a składników na nią należ szukać wśród tego co znajdziemy w domu. Ta zupa powinna być treściwa, gęsta no i oczywiście mięsna.

Idealnym rozwiązaniem podczas biesiad i spotkań towarzyskich dla naszych zachodnich sąsiadów są dania takie jak golonka podawana z piwem oraz białe kiełbaski, czyli to co najlepiej smakuje podczas grillowania. Ponieważ Niemcy dużo świętują i hucznie, potraw na różne okazje nie brakuje. Oprócz słynnego Oktoberfestu obchodzony jest także 11 listopada- dzień świętego Marcina, kiedy to głównym daniem mięsnym jest soczysta i pachnąca gęś.

Spoglądając w przeszłość można stwierdzić, że kuchnia niemiecka i jej dania mięsne zostały ukształtowane poprzez wpływy tak francuskie jak i węgierskie. Wymienić tutaj należy peklowaną wieprzowinę oraz zupę przypominającą gulasz węgierski w nieco rozcieńczonej formie. Jak się więc okazuje wizytówką kuchni niemieckiej jest mięso a zwłaszcza wieprzowina jadana na wiele sposobów.